среда, 25 марта 2020 г.

СЕРЕДА 25.03.2020

Зарубiжна лiтература 8-А кл

ТЕМА: Основнi образи комедii: пан Журден, панi Журден, граф Дорант, графиня Дорiмена, Клеонт та iн.

Пан Журден — багатий буржуа, котрий соромиться свого походження і хоче  потрапити до вищого товариства. Він вважає, що за гроші можна купити все — і знання, і аристократичні манери, і любов, і титули, і посади. Журден наймає вчителів, які навчають його правилам поведінки у світському товаристві та основам наук. У сценах навчання автор викриває невігластво буржуа й водночас схоластичність тогочасної освіти. Журден не має елементарних знань і тому стає жертвою тих, кого цікавить тільки його гаманець. Легковірного міщанина обдурюють геть усі — від учителів і кравців до графа Доранта, бо він легко піддається впливу лестощів та магії звертання «ясна вельможність».
Журден показаний у п’єсі неосвіченим, грубим, сповненим марнолюбства, хоча загалом він добродушний і щирий, часом зворушливо наївний. З нього можна сміятися, але його нема за що зневажати. Журден щиро дивується, що він говорить прозою, що є така наука логіка, що слова складаються із звуків. Він ніби вперше відкриває для себе світ, і це викликає сміх.  Журден, хоча й кумедний у своєму бажанні стати шляхтичем, але все ж таки кращий за Доранта й Дорімену, бо залишається щирим у своїх прагненнях, тоді як вони втратили будь-яке уявлення про честь і совість.

 Граф Дорант — зубожілий аристократ, людина без моральних норм. Він обдурює Журдена не гребуючи жодними засобами, аби 
видурити в того гроші. І все це під маскою вишуканості й благопристойності. Удаючи із себе друга Журдена, Дорант живе за його рахунок і за його гроші робить подарунки Дорімені. У Доранта немає нічого, окрім його титула.Він збіднів не тільки матеріально, а й духовно. Єдине, що вміє граф,— це витрачати гроші, жити порожнім життям і лицемірити.

Образ маркізи Дорімени поданий також у сатиричному плані. Це молода вдова, яка прагне розкоші, світських розваг і хоче зробити вигідну партію. Вважаючи графа Доранта багатим, вона погоджується вийти за нього заміж, радіючи, що заволодіє не тільки його серцем, а й майном. Проте Дорімена потрапляє у тенета власної розбещеності, її вади обертаються проти неї самої

Здоровий глузд утілений в образі пані Журден. Вона розуміє всю безглуздість поведінки чоловіка, викриває Доранта й Дорімену, щиро хоче щастя для своєї дочки із чесним Клеонтом. Однак пані Журден не є позитивним ідеалом драматурга, оскільки вона надто сварлива, брутальна й обмежена.


 Клеонт — освічений, чесний i добрий молодий чоловiк. Вiн  не соромияться свого походження, понад усе цінуе в людях моральні якості, чисті й високі почуття, бореться за своє щастя. Устами Клеонта виражається авторська позиція, утверджується цінність особистості незалежно від її стану, засуджуються вади суспільства. Клеонт не дворянин, але має справжнє благородство душі і власну гідність. Він веде чесний спосіб життя, віддано служить державі. Цей образ протиставлений негативним персонажам комедії. За свої високі моральні якості Клеонт винагороджується у п’єсі шлюбом з Люсіль. Дочку Журдена змальовано у творі менш виразно, але добре показано її привабливі риси — красу, людяність і здатність до високого кохання. Автор утверджує силу взаємних почуттів, що важать більше за титули й багатство. 


Повторення термінів із теорії літератури

Гумор — вид комічного, коли серйозне в житті зображується жартівливо, коли про людські вади говориться з добродушною посмішкою.

Іронія — засіб гумору та сатири, заснований на приховано-глузливому, зневажливо-осудливому зображенні людини чи явища.
Сатира — художні твори різних жанрів, у яких різке викриття зображуваного поєднано з його гострим осміюванням.
Сатирична розповідь — розповідь, у якій різко висміюються люди, людські вади, характери.
Антитеза — підкреслене протиставлення протилежних життєвих явищ, понять, почуттів, характерів

Інтелектуальна розминка
Завершіть речення
1) Головний герой комедії «Міщанин-шляхтич» — … 
2) Пан Журден прагне… 
3) Слуги в комедії — … 
4) Люсіль — це… 
5) Весела вигадка про сина турецького дворянина належить… 
6) Перевдягнувся на турецього вельможу… .
7) Пана Журдена посвятили в неіснуючий сан… 
8) Н а бенкет пан Журден запросив… 
9) Маркіза Доримена закохана…
10) У кінці комедії намічаються весілля… 

Перевірте себе
Із запропонованих варіантів оберіть одну правильну відповідь.
Хто в п’єсі «Міщанин-шляхтич» так звертається до пана Журдена: «Як? Що це таке? Кажуть, ти хочеш видати свою дочку за якогось маскарадного блазня?»:
A. Дорант;
Б. Дорімена;
B. Клеонт;
Г. пані Журден.
Якою сценою розпочинається комедія «Міщанин-шляхтич»:
A. Ніколь зустрічає Клеонта і Ков’єля;
Б. Журден на самоті розмірковує про те, як добре знатися зі шляхетним панством;
B. пані Журден радить Клеонту просити руки Люсіль;
Г. вчителі пана Журдена готуються до уроків зі своїм учнем.
Хто підмовляє Клеонта на кумедну витівку з переодяганням:
A. Ков’єль;
Б. Дорант;
B. Ніколь;
Г. Журден.


Вiдповiдi прислати за адресою olgia64@gmail.com

Комментариев нет:

Отправить комментарий