суббота, 14 марта 2015 г.

 
Методична розробка уроку «Поняття та види реклами»

Мета уроку :
Навчальна : сформувати поняття, «реклама», ознайомити з історією її виникнення, завданнями, перевагами і недоліками різних носіїв реклами, способами просування товарів на ринку;
Розвивальна : розвивати в учнів навички логічного, економічного мислення вміння формулювати і відстоювати власну думку ;
Виховна – виховувати інтереси до вивчення дисципліни через самостійну пошукову діяльність, прагнення до активної життєвої позиції.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Обладнання : мультимедійний проектор, ноутбук.
Основні терміни і поняття : реклама, рекламна агенція .
Епіграф уроку: «Реклама – найбільше мистецтво ХХ ст.».
Маршал Мак Лухан
«Реклама – неточна наука. Це навіювання. А навіювання- мистецтво.»
Вільям Бернбах (засновник рекламної компанії «Think Smll).
Структура уроку
І. Організаційна частина;
ІІ. Мотивація навчальної діяльності;
ІІІ. Вивчення нового матеріалу;
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів;
V. Підсумок уроку;
VI. Домашнє завдання.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Повідомлення мети та теми уроку.
Тема уроку «Поняття та види реклами» На ньому ми вивчимо такі нові поняття як «реклама», «рекламне агентство».
Ми живемо на початку ХХІ ст. Нам здається, що можемо майже все і свідомо робимо свій життєвий вибір. Та є явище, яке намагається заволодіти нашим розумом та керувати нашими діями. Ми обуренні, але підсвідомо дуже часто все - таки потрапляємо в полон. У полоні нас тримає реклама. Що ж таке реклама ?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Метод «Мозковий штурм»
Спробуємо з’ясувати це за допомогою методу «мозкового штурму». З якими словами асоціюється у вас поняття «реклама» ? ( Учні називають слова «товар», «послуги», «увага», «заохочення», «купівля».)
Що ж таке реклама ?
Реклама – форма звертання до споживачів з метою привернути їхню увагу до товарів чи послуг. З якою метою виробники звертаються до реклами? Якщо споживачі нічого не знатимуть про продукт, вони його не купуватимуть. Головна мета реклами – переконати споживачів купувати те, що пропонує на продаж підприємство.
Цитуючи письменника Марті Ларні «Реклама – це засіб змусити людей потребувати того, про що вони раніше не чули». А Март Твен сказав: «Багато дрібниць стали важливими завдяки правильній рекламі».
 Екскурс в історії
 Слово учня: Історія виникнення  та розвитку реклами є тривалою та цікавою.
           Термін «реклама» походить від лат. reclamare – викрикувати
           У Древній Греції та Римі оголошення голосно викрикували на майданах та інших людних місцях
Відомо, що реклама виникла ще за давніх часів. Один із перших прикладів рекламного оголошення зберігається в археологічному музеї Котру. Це камінь із написом приблизно такого змісту: « Я, Рінос, з острова Кріт, пояснюю сни». Вік цього експоната – 2,5 тис. років.
У Середньовіччі існували цехові спілки глашатаїв, які розхвалювали товари виробників у місцях, де збиралося багато людей.
А в епоху Відродження почався справжній розквіт реклами, пов'язаний з використанням друкованих  рекламних матеріалів.
З розвитком капіталізму рекламу використовують великі концерни, фірми, корпорації, підприємства як головний засіб завоювання ринків і отримання максимального прибутку.
Викладач: Нині реклама є найдієвішим, отже, найзастосовнішим засобом впливу на покупців і споживачів. Однак досить складно знайти визначення поняття «реклама». Існують різноманітні визначення і тлумачення поняття реклами.
           Автор книги «Теорія і практика сучасної реклами» В.Музикант подає визначення реклами, схвалене у США в результаті конкурсу, проведеного журналом «Едвертайзінг Ейдж»
           Реклама – це друковане, рукописне, усне або графічне повідомлення про особу, товари, послуги або суспільний рух, відкрито опубліковане рекламодавцем й оплачене з метою збільшення обсягів збуту, розширення клієнтури, одержання голосів або суспільної підтримки.
                      У Законі України «Про рекламу» міститься таке визначення:
           Реклама – це спеціальна інформація про осіб чи продукцію, яка розповсюджується в будь-якій формі і в будь-який спосіб з метою прямого або опосередкованого одержання зиску.
Сьогодні ми щодня зіштовхуємося з рекламними оголошеннями. Ними користуються фірми, некомерційні організації – музеї, університети. Реклама потрібна кінотеатрам, письменникам, лікарям, учителям, учням. Реклама – це товар, і вона має бути якісною. Тому виготовляти рекламу повинні фахівці з реклами.
Рекламна агенція -  фірма, що робить рекламу на замовлення інших фірм .
Вправа «Мікрофон»
1. Яким є головне призначення реклами?
    ( Реклама є засобом стимулювання  торгової діяльності.)
2. З точки зору потенційного споживача реклама – це … ? ( Безліч інформації про товари та послуги.)
3. Де розміщуються рекламні оголошення ? Які носії реклами вам відомі ?
( Періодична преса, листівки, брошури, реклама на радіо, телереклама, зовнішня реклама, розпродаж, паблісіті, зв’язки з громадкістю. )
Метод. «Коло ідей»
- Чи всі носії реклами однаково ефективні ?
Звичайно, ні.
Давайте проаналізуємо, переваги та недоліки.
Слово викладача
Основні вимоги до реклами :
• Реклама має бути конкурентоспроможною ( сприяти розширенню вашої частини ринку за рахунок конкурентів);
• Реклама має бути інформативною (містити технічну інформацію про продукт, щоб допомогти споживачеві зробити вибір на основі наведених даних);
• Реклама має бути переконливою ( виходити з основної  мети – « обов'язково» продати!»).
Дискусія ( Чи згідні ви з такими твердженнями? )
На роль реклами в економіці існують два погляди :
1. Реклама створює масовий попит. Виробництво зростає, витрати зменшуються. Чим більше люди купують, тим більше створюється робочих місць. Це призводить до економічного зростання, покращення життя.
2. За висловом А. Ларні, «реклама – це засіб примусити людей відчути потребу в тому, про що вони раніше й не чули». Тобто реклама «примушує» купувати речі, які людям не потрібні. Підсилює економічну нестабільність, тобто витрати на рекламу змінюються прямо пропорційно  рівню споживчих витрат
Рекламна стратегія
Викладач. Реклама вимагає багато грошей. Щорічно фірми витрачають на це сотні мільярдів доларів. Щоб вони не виявилися витраченими даремно, фірма має ретельно продумати свої рішення. Шляхи, за допомогою яких виробники ознайомлюють споживачів із власним продуктом, різноманітні : оголошення в газетах і журналах, на радіо і телебаченні, рекламні щити, плакати, вивіски, сувеніри, каталоги, довідники. Одяг і взуття, краще рекламувати в журналах і каталогах, кінофільми – по телебаченню: У розвинених країнах Європи на рекламу витрачаються астрономічні суми – понад 45,5 млрд екю (дані на початок ХХІ ст.). Витрати на рекламу 100 провідних  фірм США становлять четверту частину всіх рекламних витрат у країні.
 Володимир Познер сказав: «Іноді здається, що без реклами американці пропадуть, вони не будуть знати, що купувати і навіщо купувати ».
Найпопулярніші такі види реклами : інформаційна, переконуюча та нагадувальна.
Інформаційна – інформує споживачів про новий товар та його корисні властивості.
Переконуюча – переконує споживачів купити саме цей товар, на підставі його виняткових якостей.
Нагадувальна – нагадує людям про корисність товару, до якого вже звикли і перестали звертати увагу.
Викладач:
Давайте переглянемо кілька відеороликів і спробуємо  визначити , до якого типу реклами вони належать. ( Учні переглядають відеоролики,роблять помітки на картках, потім об’єднують ролики в групи)

Викладач:
           Ми говорили про те, що реклама – це товар, а рекламна агенція – фірма. Отже, діяльність фірми має бути цілком законною, а товар – пристойної якості. Хто, на вашу думку, може визначити якість рекламної продукції? Правильно , питання якості та розповсюдження реклами в Україні регулюються Законом «Про рекламу».




Робота в групах (випереджувальні завдання)
Викладач:
   Перед  групами стояло завдання розробити рекламу свого рідного навчального закладу. Вам були дані рекомендації щодо розробки реклами. Спробуйте переконати дітей у тому, що вони навчаються у найкращому училищі, а батьків – у  тому, що тільки віддавши свою дитину в цей навчальний заклад, вони забезпечать їй щасливе майбутнє. (Групи захищають виготовлену напередодні рекламу.)
Вчитель:
- Поміркуйте будь – ласка, яка реклама реклама буде найефективнішою в нашому випадку?(друкована реклама). Чому? Тому що вона впливає на потенційних споживачів. Та застосування реклама на місцевому радіо й телебаченні теж не буде зайвим.
Завдання для групи. Метод «Коло ідей»
А уявімо собі, що вийшов закон, який забороняє рекламу товарів та послуг. Поміркуйте, які наслідки це може мати?
( Групи виконують проект «Маркетингове дослідження»
Перша група перелічує позитивні наслідки: буде менше сміття від паперової реклами; не перериватимуться телепередачі; на телебаченні з’явиться більше цікавих фільмів на рахунок економії часу; буде прискіпливішим  відбір фільмів, оскільки їх купуватимуть не за рахунок рекламодавців.
Друга група перелічує негативні наслідки: споживачі не будуть поінформовані про нові товари та послуги;знизиться рівень продаж; зникне необхідність у проведенні різноманітних акцій та зниження цін; про товар не знатимуть люди, які живуть за межами регіону; споживачі сумніватимуться в якості товару, оскільки реклама начебто свідчить про те, що цей товар не протизаконний; програми, які існують на кошти рекламодавців, припинять існування; не розвиватимуться окремі фінансово затратні види спорту, існування яке можливе завдяки рекламі                   ( пригадаймо суперечки стосовно заперечки реклами тютюнових компаній на автомобілях «Формули – 1»); працівники рекламних компаній поповнять армію безробітних, ціла група акторів залишиться без додаткового заробітку.
Третя група. Сьогодні ми ознайомилися з поняттям «реклама», видами та типами реклами, дізналися про основні вимоги до реклами та ознайомилися із Законом «Про Рекламу». Звичайно, реклама часто нервує споживачів. Та без неї неможливе просування товару на ринку. Урешті, споживач сам може обирати – дивитися йому рекламу чи ні.
V. Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
Запитання для обговорення
- Який на вашу думку, головний елемент реклами товарів і послуг? ( емоційний вплив ілюстрацій та тексту, нескладного та легкого для запам’ятовування , який створює образ товару в підсвідомості споживачу.
Робота із карточками
Карточка 1
1. Чи можна вважати рекламу рушієм торгівлі?
2. Яке головне призначення реклами?
Карточка 2
1. Назвіть основні ознаки, що характеризують рекламу.
2. Перелічіть види рекламної продукції.
Карточка 3
1. Чи можна стверджувати, що реклама виникла нещодавно?
2. Яка реклама є прямою, а яка – зовнішньою?
 Карточка 4
1. Якими мають бути рекламні тексти?
2. Чи потрібно ретельно готуватися до проведення рекламної компанії?
Карточка 5
1. Чи належить пропаганда до реклами ?
2. Які негативні характеристики реклами?
VI. Підсумок уроку
Вправа «Ланцюжок»
Учні по черзі продовжують речення: «Сьогодні на уроці я дізналася(-вся) …»
Викладач:
    Підсумовуючи, можна сказати, що реклама і рекламування – це вид соціальної діяльності, спрямований на задоволення потреб у товарах, послугах та ідеях; встановлюються зв’язки між споживачами й торгівцями, якими можуть бути безпосередньо виробники або торгові посередники. Інакше кажучи, рекламування – це створення рекламного продукту й неособисте доведення його до потенційних покупців; важливо при цьому, або вони зрозуміли, чим саме товар, послуга або ідея позитивно відрізняються від подібних до них, а виробник зміг перетворити цю новацію в капітал. Рекламні послуги обов’язково мають оплачуватися.
    Учень, який висловив свою думку, бере за руку того, хто говоритиме далі. Таким чином усі, тримаючись за руки, говорять: «Реклама – це рушій торгівлі».
Оцінювання учнів
VII. Домашнє завдання
1. Знайдіть серед рекламних оголошень з газет і журналів:
а) переконувальну рекламу
б) торгівельну рекламу
в) інформаційну рекламу
2. Творче завдання. Підготувати презентацію, міні-твір або повідомлення «Вплив реклами на поведінку споживача»

Комментариев нет:

Отправить комментарий