ема: Зображення художніх образів, їх розкриття в подіях твору
Е.Сетон-Томпсон «Лобо».
Мета:розвивати уміння й навички аналізу художнього твору;
формувати вміння висловлювати свої думки, підтверджуючи їх
цитатами з тексту; виховувати любов до природи, бережне ставлення до тварин.
Обладнання: мультимедійна презентація, аудіо запис фортепіано – «Сутінки» ,Л.Бетховен
«Мелодія сліз»,
Тип уроку: засвоєння навиків і умінь
І тварина розумна, дарма, що не говорить.
Народна мудрість
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань ( слайд 1)
Продовжте речення :» Я знаю , що Сетон Томпсон…» ( слайд 2)
(Метод «Прес»)
Доведіть що твір « Лобо» - оповідання (слайд 3)
Етапи методу ПРЕС:
1. Висловіть свою думку, поясніть, в чому полягає ваша точка зору (починаючи зі слів ...я вважаю, що...)
2. Поясніть причину появи цієї думки, тобто на чому ґрунтуються докази (починайте зі слів ...тому, що...)
3. Наведіть приклади, додаткові аргументи на підтримку вашої позиції, наведіть факти, які демонструють ваші докази (... наприклад ...)
4. Узагальніть свою думку (зробіть висновок, починаючи словами: (отже, ...таким чином ...)
(Звучить запис фортепіано – «Сутінки»)
- Кого ми бачимо на малюнку?(Лобо і Бланка)
III. Повідомлення теми, мотивація.
Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, як письменнику вдалося створити глибокі образи своїх героїв, спробуємо зрозуміти ставлення автора до світу природи; будемо висловлювати свої власні думки з приводу прочитаного та будемо вчитися у Сетона-Томпсона спостережливості і дбайливого ставлення до оточуючого світу.
Головним героєм цього оповідання є величезний вожак зграї сірих вовків — Лобо, який спустошував долину Куррумпо протягом багатьох років. Його гучне ревіння, добре відоме всім пастухам, лякало весь населений край північної частини Нової Мексики. Добре відома була також його мало чисельна зграя, в якій була й вовчиця Бланка, подруга Лобо, котра здійснювала набіги на стада корів і отари овець не тільки заради споживи, а й задля розваги, з'їдаючи при цьому лише відбірні шматки м'яса молодих телиць. ( слайд 4)
1.Словникова робота.Засвоєння понять «портрет», «анімалізм»
Портрет у літературі – змалювання зовнішності персонажа:обличчя,постаті,ходи,одягу,манери триматися,характерних жестів тощо.Основне призначення – дати уявлення про дійову особу.Через портрет письменник може передати характер, почуття і настрої героя, висловлювати своє ставлення до нього.(слайд 5)
Лобо і вовча зграя.Завдяки своєму вожакові ці вовки були невловимі: вони ніколи не потрапляли в пастки, не їли м'яса дохлятини й мовби глузували над усіма хитрощами, що їх намагалися застосувати оштарі та мисливці. У оповідача цієї історії, колишнього мисливця на вовків, вожак викликав почуття поваги за свій гострий розум, спритність і винахідливість. ( слайд 6)
Словникова робота. Що таке анімалізм?( слайд 7)
Згадайте зміст твору. Як спостерігав письменник за вовками( слайд 8)
Розповідь про спостереження Сетона Томпсона за вовками.
Герой прибув на ранчо з метою допомогти фермерам у боротьбі з цією лютою зграєю. Багато невдач спіткало його, перш ніж вій зрозумів, на який гачок можна підчепити верховода. Під час цих пошуків ми разом з автором маємо змогу завдяки його натуралістичним описам уявити собі скелясті гори, де ховалися вовки, фермерські садиби, картини розправ над вівцями тощо. Оповідач добре вивчив вдачу вожака і, як кмітливий мисливець, зрозумів його слабке місце (як одинак він був нездоланним і міг загинути лише через необережність товариша, якому довіряв). Блискучий план спрацював відмінно, приманкою послужила Бланка, і Лобо, шукаючи її, таки потрапив у пастку. Але загибель цього гігантського вовка — справжня трагедія. Зрада друзів, презирство до тих, хто переміг, туга за загиблою коханою і, нарешті, гідна смерть викликають непідробний жаль на цього хижого звіра.(слайд 9)
П’ять довгих років не вдавалось знищити зграю, всі засоби і хитрощі мисливців не допомогали…
Й обережність,і чуття вовків не підвели.
Отруту, всі пастки й засідки зграя уникала. Втрати скотарів були надто великі.
Зі скотарів ніби збиралася данина.
В день зграя Лобо вбивала по корові .
Й обирала ту, що обов’язково здорова, молода.
А старих, брудних і хворіх вона не займала.
Лобо разом із зграєю порушував закон природи .( слайд 10)
Одного разу Бланка із жовтим вовком просто так за ніч овец дві з половиною сотні розірвали.
Й, не скуштувавши своеї здобичі ні шматка,
нібито майстерність свою вдосконалювали або розважалися.
Але такий вчинок розпалив ненависть людей до вовків. ( слайд 11)
3.Презентація робіт творчих груп.
- Звіт творчої групи «Художники»- презентація ілюстрацій та фото із зображеннями вовків та епізодів твору «Лобо». (Аналіз картин із зобра-женням вовків. )
- Вдивіться у зображення цих тварин.Вони вам подобаються?
- Які з них схожі на тих героїв, з якими ми познайомилися в оповіданні
Сетона-Томпсона? Чому? ( слайд 12)
Невсипущий, хитрий, сірий,
Голоднющий, ікла шкірить.
Між кущами припадає,
Пасовисько оглядає,
Чи не ходить там телятко,
Не телятко, так ягнятко,
Не ягнятко, хоч би гуска —
Хоч би що, аби закуска. (Вовк) ( слайд 13)
Гострі зуби, сильні лапи
Дуже схожий на собаку,
І полює дуже ловко,
Що, впізнали, друзі, ... ?(Вовка)
- Виступ «вчених-зоологів»-інформаційне повідомлення про вовків.
Вовк, вовк звичайний - хижий ссавець з родини псових , що добуває їжу самостійно активним пошуком та переслідуванням жертв.Зовнішній вигляд вовка свідчить про його міць та пристосування до тривалого бігу при переслідуванні своїх жертв. Дорослий вовк зазвичай крупніший за вівчарку: довжина тіла в середньому 105—160 см, хвоста — 35—50 см. Висота в плечах 80—85 см (до 1 метра). Маса звичайно 32—50 кг. Забарвлення та розміри вовків піддаються сильній індивідуальній та географічній мінливості(сірі,білі,жовтуваті).Вовки активні переважно в нічні години, але іноді їх можна зустріти і вдень. Про свою присутність вони дають знати голосним виттям, що дуже відрізняється за своїм характером у дорослих самців, вовчиць та молодих, а також залежно від ситуації. Справа в тому, що за допомогою різного роду завивань вовки обмінюються інформацією про наявність здобичі, появу інших вовків на території зграї, появу людей та інші важливі події. Вовки сильні, спритні, швидкі (при необхідності вовк розвиває швидкість до 55—60 кілометрів на годину, здатний здійснювати переходи до 60—80 км за ніч, а в середньому за добу (в лісовій зоні) проходити понад 20 км). Повсюди основу харчування вовків складають копитні тварини. Поряд з крупними тваринами в харчуванні вовків велику роль відіграють дрібні — зайці, дикі кролі, мишоподібні гризуни. В теплу пору року вовки ловлять дуже велику кількість польових мишей, лемінгів та інших тваринок. Здобиччю вовків також можуть стати лисиці, єнотоподібні собаки, єноти та інші невеликі хижаки, а також свійські собаки. Вовк відомий своєю ненажерливістю. Дійсно, якщо він голодний, то здатний з'їсти до 10 кілограм м'яса за раз. Але в звичайних умовах добова норма на дорослі тварини складає всього лише близько 2 кг, решта м'яса просто розтягується та приховується на запас. Цій тварині притаманна дивовижна здатність голодувати, не втрачаючи при цьому життєвих сил.
4.Робота над характеристикою Лобо та вовчої зграї.(Дослідницька робота)
Гра «Ланцюжок –характеристика» (колективне складання характер
ристики Лобо та вовчої зграї , добір ключових слів)- «робота в групах»
1 група- Лобо
(Старий сірий вовк,могутній володар,ватажок зграї сірих вовків,був надзвичайно дужим і хитрим звіром; могутній клич,гострий нюх;
перевертень;деспотично панував у краї;пройдисвіт;старий вовкулака та ін.)(слайд 14)
2 група- вовча зграя
(Сірі грабіжники,ці свавільники були дорідні,вигодовані,ситі та ще й вередливі до харчу;Бланка-красива біла вовчиця і т.д.)( слайд 15)
Висновок:Автор знайомить нас зі своїми героями,дає описову характеристику,показує хитрість і кмітливість Лобо, оцінює вчинки героя, висловлює своє ставлення до нього.
5. Еврістична бесіда.
- Який з епізодів оповідання справив на вас найбільше враження і чому?
(Зачитуються уривки, учні висловлюють свої думки)
-Як ви розумієте народну мудрість «І тварина розумна, дарма, що не говорить»? Як це прислів'я відноситься до нашого героя?(Відповіді учнів) (Звучить аудіо запис - Л.Бетховен «Мелодія сліз»)( слайд 17)
2. Розв’язання кросворда.( слайд 18)
А зараз, розв’язавши кросворд, ви дізнаєтеся, як називають художнє зображення тварин,птахів,комах,рослин, надання їм властивостей людського характеру.
1.Країна,в якій жив і творив Е.Сетон-Томпсон.(Канада)
2.Ім’я подруги Лобо.(Бланка)
3.У якій країні народився Е.Сетон-Томпсон?(Англія)
4.Дикий кінь.(Мустанг)
5.Те,що цінують звірі найбільше.(Воля)
6.За численні наукові праці Е.Сетон-Томпсон отримав найвищу нагороду США-золоту медаль « …».(«Еліот»)
7.Група вовків.(Зграя)
8.Назва місцевості,де Лобо був володарем.(Курумпо)
(Відповідь-анімалізм)
Микрофон. На чиєму боці виступив письменник? ( слайд 19)
ІV.Підсумки. Е.Сетон-Томпсон писав:"Мені докоряють за те, що я вбив Лобо, а головне за те, що я детально розповів про це. На ці докори я відповідаю такими запитаннями: "Яке почуття викликає у читачів оповідання про Лобо? На чиєму вони боці - на боці людини, що вбила Лобо, чи на боці цього благородного чотириногого, що закінчив свій шлях з гідністю, безстрашно, мужньо?" Якщо співчуття читачів на боці Лобо, то письменник цих докорів не сприймає: його мета досягнута".( слайд 20)
Сетон-Томпсон у своєму творі описує життя вовків, де вони з'являються в усій своїй красі, ні в чому не поступаючись людині, а переважно перевершуючи її, зі своїми звичками, зі своїм неповторними характерами, з єдиною у своєму роді долею, примхливі повороти якої захоплюють не менше, ніж інтриги пригодницького роману.
V.Домашнє завдання. Підготуватися до переказу оповідання «Лобо»,виконати творче завдання «Дизайнерський проект обкладинки до твору «Лобо»,підготувати рекламу для читачів «Цей твір варто прочитати!»( слайд 21)
презентація
Е.Сетон-Томпсон «Лобо».
Мета:розвивати уміння й навички аналізу художнього твору;
формувати вміння висловлювати свої думки, підтверджуючи їх
цитатами з тексту; виховувати любов до природи, бережне ставлення до тварин.
Обладнання: мультимедійна презентація, аудіо запис фортепіано – «Сутінки» ,Л.Бетховен
«Мелодія сліз»,
Тип уроку: засвоєння навиків і умінь
І тварина розумна, дарма, що не говорить.
Народна мудрість
Хід уроку
І.Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань ( слайд 1)
Продовжте речення :» Я знаю , що Сетон Томпсон…» ( слайд 2)
(Метод «Прес»)
Доведіть що твір « Лобо» - оповідання (слайд 3)
Етапи методу ПРЕС:
1. Висловіть свою думку, поясніть, в чому полягає ваша точка зору (починаючи зі слів ...я вважаю, що...)
2. Поясніть причину появи цієї думки, тобто на чому ґрунтуються докази (починайте зі слів ...тому, що...)
3. Наведіть приклади, додаткові аргументи на підтримку вашої позиції, наведіть факти, які демонструють ваші докази (... наприклад ...)
4. Узагальніть свою думку (зробіть висновок, починаючи словами: (отже, ...таким чином ...)
(Звучить запис фортепіано – «Сутінки»)
- Кого ми бачимо на малюнку?(Лобо і Бланка)
III. Повідомлення теми, мотивація.
Сьогодні на уроці ми з'ясуємо, як письменнику вдалося створити глибокі образи своїх героїв, спробуємо зрозуміти ставлення автора до світу природи; будемо висловлювати свої власні думки з приводу прочитаного та будемо вчитися у Сетона-Томпсона спостережливості і дбайливого ставлення до оточуючого світу.
Головним героєм цього оповідання є величезний вожак зграї сірих вовків — Лобо, який спустошував долину Куррумпо протягом багатьох років. Його гучне ревіння, добре відоме всім пастухам, лякало весь населений край північної частини Нової Мексики. Добре відома була також його мало чисельна зграя, в якій була й вовчиця Бланка, подруга Лобо, котра здійснювала набіги на стада корів і отари овець не тільки заради споживи, а й задля розваги, з'їдаючи при цьому лише відбірні шматки м'яса молодих телиць. ( слайд 4)
1.Словникова робота.Засвоєння понять «портрет», «анімалізм»
Портрет у літературі – змалювання зовнішності персонажа:обличчя,постаті,ходи,одягу,манери триматися,характерних жестів тощо.Основне призначення – дати уявлення про дійову особу.Через портрет письменник може передати характер, почуття і настрої героя, висловлювати своє ставлення до нього.(слайд 5)
Лобо і вовча зграя.Завдяки своєму вожакові ці вовки були невловимі: вони ніколи не потрапляли в пастки, не їли м'яса дохлятини й мовби глузували над усіма хитрощами, що їх намагалися застосувати оштарі та мисливці. У оповідача цієї історії, колишнього мисливця на вовків, вожак викликав почуття поваги за свій гострий розум, спритність і винахідливість. ( слайд 6)
Словникова робота. Що таке анімалізм?( слайд 7)
Згадайте зміст твору. Як спостерігав письменник за вовками( слайд 8)
Розповідь про спостереження Сетона Томпсона за вовками.
Герой прибув на ранчо з метою допомогти фермерам у боротьбі з цією лютою зграєю. Багато невдач спіткало його, перш ніж вій зрозумів, на який гачок можна підчепити верховода. Під час цих пошуків ми разом з автором маємо змогу завдяки його натуралістичним описам уявити собі скелясті гори, де ховалися вовки, фермерські садиби, картини розправ над вівцями тощо. Оповідач добре вивчив вдачу вожака і, як кмітливий мисливець, зрозумів його слабке місце (як одинак він був нездоланним і міг загинути лише через необережність товариша, якому довіряв). Блискучий план спрацював відмінно, приманкою послужила Бланка, і Лобо, шукаючи її, таки потрапив у пастку. Але загибель цього гігантського вовка — справжня трагедія. Зрада друзів, презирство до тих, хто переміг, туга за загиблою коханою і, нарешті, гідна смерть викликають непідробний жаль на цього хижого звіра.(слайд 9)
П’ять довгих років не вдавалось знищити зграю, всі засоби і хитрощі мисливців не допомогали…
Й обережність,і чуття вовків не підвели.
Отруту, всі пастки й засідки зграя уникала. Втрати скотарів були надто великі.
Зі скотарів ніби збиралася данина.
В день зграя Лобо вбивала по корові .
Й обирала ту, що обов’язково здорова, молода.
А старих, брудних і хворіх вона не займала.
Лобо разом із зграєю порушував закон природи .( слайд 10)
Одного разу Бланка із жовтим вовком просто так за ніч овец дві з половиною сотні розірвали.
Й, не скуштувавши своеї здобичі ні шматка,
нібито майстерність свою вдосконалювали або розважалися.
Але такий вчинок розпалив ненависть людей до вовків. ( слайд 11)
3.Презентація робіт творчих груп.
- Звіт творчої групи «Художники»- презентація ілюстрацій та фото із зображеннями вовків та епізодів твору «Лобо». (Аналіз картин із зобра-женням вовків. )
- Вдивіться у зображення цих тварин.Вони вам подобаються?
- Які з них схожі на тих героїв, з якими ми познайомилися в оповіданні
Сетона-Томпсона? Чому? ( слайд 12)
Невсипущий, хитрий, сірий,
Голоднющий, ікла шкірить.
Між кущами припадає,
Пасовисько оглядає,
Чи не ходить там телятко,
Не телятко, так ягнятко,
Не ягнятко, хоч би гуска —
Хоч би що, аби закуска. (Вовк) ( слайд 13)
Гострі зуби, сильні лапи
Дуже схожий на собаку,
І полює дуже ловко,
Що, впізнали, друзі, ... ?(Вовка)
- Виступ «вчених-зоологів»-інформаційне повідомлення про вовків.
Вовк, вовк звичайний - хижий ссавець з родини псових , що добуває їжу самостійно активним пошуком та переслідуванням жертв.Зовнішній вигляд вовка свідчить про його міць та пристосування до тривалого бігу при переслідуванні своїх жертв. Дорослий вовк зазвичай крупніший за вівчарку: довжина тіла в середньому 105—160 см, хвоста — 35—50 см. Висота в плечах 80—85 см (до 1 метра). Маса звичайно 32—50 кг. Забарвлення та розміри вовків піддаються сильній індивідуальній та географічній мінливості(сірі,білі,жовтуваті).Вовки активні переважно в нічні години, але іноді їх можна зустріти і вдень. Про свою присутність вони дають знати голосним виттям, що дуже відрізняється за своїм характером у дорослих самців, вовчиць та молодих, а також залежно від ситуації. Справа в тому, що за допомогою різного роду завивань вовки обмінюються інформацією про наявність здобичі, появу інших вовків на території зграї, появу людей та інші важливі події. Вовки сильні, спритні, швидкі (при необхідності вовк розвиває швидкість до 55—60 кілометрів на годину, здатний здійснювати переходи до 60—80 км за ніч, а в середньому за добу (в лісовій зоні) проходити понад 20 км). Повсюди основу харчування вовків складають копитні тварини. Поряд з крупними тваринами в харчуванні вовків велику роль відіграють дрібні — зайці, дикі кролі, мишоподібні гризуни. В теплу пору року вовки ловлять дуже велику кількість польових мишей, лемінгів та інших тваринок. Здобиччю вовків також можуть стати лисиці, єнотоподібні собаки, єноти та інші невеликі хижаки, а також свійські собаки. Вовк відомий своєю ненажерливістю. Дійсно, якщо він голодний, то здатний з'їсти до 10 кілограм м'яса за раз. Але в звичайних умовах добова норма на дорослі тварини складає всього лише близько 2 кг, решта м'яса просто розтягується та приховується на запас. Цій тварині притаманна дивовижна здатність голодувати, не втрачаючи при цьому життєвих сил.
4.Робота над характеристикою Лобо та вовчої зграї.(Дослідницька робота)
Гра «Ланцюжок –характеристика» (колективне складання характер
ристики Лобо та вовчої зграї , добір ключових слів)- «робота в групах»
1 група- Лобо
(Старий сірий вовк,могутній володар,ватажок зграї сірих вовків,був надзвичайно дужим і хитрим звіром; могутній клич,гострий нюх;
перевертень;деспотично панував у краї;пройдисвіт;старий вовкулака та ін.)(слайд 14)
2 група- вовча зграя
(Сірі грабіжники,ці свавільники були дорідні,вигодовані,ситі та ще й вередливі до харчу;Бланка-красива біла вовчиця і т.д.)( слайд 15)
Висновок:Автор знайомить нас зі своїми героями,дає описову характеристику,показує хитрість і кмітливість Лобо, оцінює вчинки героя, висловлює своє ставлення до нього.
5. Еврістична бесіда.
- Який з епізодів оповідання справив на вас найбільше враження і чому?
(Зачитуються уривки, учні висловлюють свої думки)
-Як ви розумієте народну мудрість «І тварина розумна, дарма, що не говорить»? Як це прислів'я відноситься до нашого героя?(Відповіді учнів) (Звучить аудіо запис - Л.Бетховен «Мелодія сліз»)( слайд 17)
2. Розв’язання кросворда.( слайд 18)
А зараз, розв’язавши кросворд, ви дізнаєтеся, як називають художнє зображення тварин,птахів,комах,рослин, надання їм властивостей людського характеру.
1.Країна,в якій жив і творив Е.Сетон-Томпсон.(Канада)
2.Ім’я подруги Лобо.(Бланка)
3.У якій країні народився Е.Сетон-Томпсон?(Англія)
4.Дикий кінь.(Мустанг)
5.Те,що цінують звірі найбільше.(Воля)
6.За численні наукові праці Е.Сетон-Томпсон отримав найвищу нагороду США-золоту медаль « …».(«Еліот»)
7.Група вовків.(Зграя)
8.Назва місцевості,де Лобо був володарем.(Курумпо)
(Відповідь-анімалізм)
Микрофон. На чиєму боці виступив письменник? ( слайд 19)
ІV.Підсумки. Е.Сетон-Томпсон писав:"Мені докоряють за те, що я вбив Лобо, а головне за те, що я детально розповів про це. На ці докори я відповідаю такими запитаннями: "Яке почуття викликає у читачів оповідання про Лобо? На чиєму вони боці - на боці людини, що вбила Лобо, чи на боці цього благородного чотириногого, що закінчив свій шлях з гідністю, безстрашно, мужньо?" Якщо співчуття читачів на боці Лобо, то письменник цих докорів не сприймає: його мета досягнута".( слайд 20)
Сетон-Томпсон у своєму творі описує життя вовків, де вони з'являються в усій своїй красі, ні в чому не поступаючись людині, а переважно перевершуючи її, зі своїми звичками, зі своїм неповторними характерами, з єдиною у своєму роді долею, примхливі повороти якої захоплюють не менше, ніж інтриги пригодницького роману.
V.Домашнє завдання. Підготуватися до переказу оповідання «Лобо»,виконати творче завдання «Дизайнерський проект обкладинки до твору «Лобо»,підготувати рекламу для читачів «Цей твір варто прочитати!»( слайд 21)
презентація
Комментариев нет:
Отправить комментарий